zde se nacházíte:
Úvod > Články

Jak používat seznamovací aplikace jako profesionál

22.02.2019 | F-Secure

Většina mladých dospělých už vyzkoušela některou z mnoha seznamovacích aplikací typu Tinder, jež propojují lidi za účelem nalezení milostného vztahu, a každý den se k nim přidává stále více lidí po třicítce, kteří při hledání lásky zkouší pohodlné swipování.

Den svatého Valentýna není z pohledu aplikací pro seznamování nejvýznamnějším dnem roku. Ten připadá na první neděli v roce. Je ale zřejmě správné předpokládat, že mnozí z nových uživatelů se připojili začátkem ledna právě v naději, že na Valentýna už nebudou sami. 

Jak se tedy přiblíží 14. únor, tlak na nalezení partnera může vzrůstat. A to je přesně situace, kdy lidé začnou chybovat. 

Je to složité

V nedávné epizodě našeho podcastu Cyber Sauna hovořil Janne Kauhanen s bezpečnostním poradcem F-Secure Seanem Sullivanem o tom, jak se vypořádat se „složitými“ kompromisy ohledně soukromí, které jsou nezbytné, aby mohl člověk randit digitálně. 

Janne i Sean jsou profesionálové, kterým leží na srdci snižování rizik týkajících se soukromí a bezpečnosti a také minimalizace digitální stopy. Sean vyzkoušel před pár lety Tinder a Janne prošel několik aplikací, než se rozhodl, že jeho oblíbenou je Plenty of Fish. Pokud uvažujete o seznamování na internetu nebo byste jej chtěli provozovat o trošku zodpovědněji, měli byste si poslechnout celou epizodu. 

Pro začátek si zde můžete přečíst pár tipů od Janneho a Seana, které vám mohou pomoci přilákat více potenciálních partnerů a méně potíží. 

Klíčové slovo je „opatrně“

Hlavním principem základní provozní bezpečnosti (OPSEC) je: zvažte svůj model ohrožení.

Pokud čtete tento článek, pravděpodobně již praktikujete většinu podstatných kroků zabezpečení. Všechna vaše zařízení jsou aktualizovaná a běží na nich bezpečnostní software. Používáte silná a jedinečná hesla, ideálně uložená ve správci hesel. A kdykoliv jste na nechráněné síti, spouštíte virtuální privátní síť (VPN)

To je dobrý začátek. Teď se musíte rozhodnout, co o sobě budete sdílet. 

„No, myslím, že moje rada by zněla... klíčové slovo je opatrně,“ řekl Sean.

Čím důležitější je vaše soukromí pro vás samotné nebo vaši kariéru, tím opatrnější byste měli být se svými osobními údaji. Zřejmě neexistuje žádný rozumný důvod, proč byste na seznamovací aplikaci měli uvádět jméno svého zaměstnavatele, dokonce ani když jste zakladatelem firmy. Pokud žijete v menším městě, je také mnohem snazší vás identifikovat na základě pouze několika detailů. Dobře tedy zvažte, jaké informace dáváte k dispozici, protože mnoho aplikací automaticky naznačuje lidem vaši polohu. 

Je poměrně jednoduché použít informační fotografie sdílené v těchto aplikacích k vašemu dohledání v jiných online prezentacích, jako je Facebook nebo LinkedIn, pomocí zpětného vyhledávání obrázků. Proto Sean doporučuje nepoužívat fotografie, které máte na seznamovacích profilech, nikde jinde. 

Můžete randit v čepici z alobalu

Pokud vám velmi záleží na „správě identity“, můžete agresivně chránit svá identifikovatelná data způsobem, jakým to dělal Janne, když zkoušel několik různých aplikací. 

Kromě křestního jména mlžil v podstatě o všem. 

„Takže jsem se rozhodl vytvořit si profil na Tinderu,“ řekl. „Je založený na gmailové adrese, kterou jsem si vygeneroval pro tento účel. Existuje také facebookový účet spojený s touto gmailovou adresou a telefonní číslo k předplacené kartě, které je svázáno s oběma a také ho používám na Tinderu.“

A výsledek? Vhodná spojení našel, přestože se zdálo, že některé aplikace ho za jeho redukovanou identitu penalizují. To ukazuje na paradox OPSEC a dobré ochrany identity: může se stát, že se budete stránkám, na něž se připojíte, jevit jako robot nebo podvodník. 

Největší ironií je, že Jannemu se nakonec nejvíce zalíbila Plenty of Fish, přestože tato aplikace požaduje největší množství informací o uživateli. Nicméně u osobnostních dotazů, na které aplikace spoléhá, aby vás propojila s odpovídajícími partnery, je velmi malá pravděpodobnost, že budou údaje identifikovatelné. 

Dejte si pozor na podvody a sebeklam

Seznamovací podvody byly jedním z nejběžnějších typů spamu, na který v roce 2018 F-Secure narazila, a zdá se, že tento trend pokračuje i v roce 2019. Zločinci je rádi využívají, protože vědí, že to funguje. Podvody těžící ze snahy nalézt vztahy všech forem, existují už celá desetiletí, a pokud budete na seznamovacích aplikacích trávit hodně času, je velká šance, že se s nimi setkáte.

Způsob, jak se s těmito podvody vypořádat, je snadný: vyhněte se jim.

Aby se vám to podařilo, musíte ale nejdříve vědět, co hledat. Zjistěte si, jaké typy podvodů se zaměřují na lidi, kteří randí, zejména na ty ve vyšší věkové kategorii. A mějte na paměti, že podvodníci obvykle moc dobře vědí, na co lidi nalákat, zvláště pak heterosexuální muže. 

Jak podvodníci vypadají

Janne udělal průzkum toho, jak se na těchto aplikacích prezentují typičtí podvodníci, a nastínil, na co byste si měli dát pozor:

Společnost nazvaná Scamalytics popsala zhruba před rokem vzorové podvodné profily. Prozkoumali několik set různých profilů a vytvořili takové, které jim více méně odpovídají. Mužský podvodný profil se obvykle prezentoval jako někdo ve věku 45–50 let, s vyššími příjmy, pokud tam byly vymezeny nějaké příjmové hranice, spadal do nejvyšší kategorie. Měl vždy nějaký titul. Obvykle se jednalo o vdovce nebo rozvedené muže, fotografie byly často vyfoceny z malé vzdálenosti. Ženský profil, na který jsme, myslím, oba narazili, je žena ve věku 25–30 let, typicky také s vyšším příjmem, buď má titul nebo studuje nějaký vážený obor, nikdy nebyla vdaná, obvykle je na fotografii spoře oděná a má velký výstřih. Pokud se s nimi začnete bavit, zdá se, že máte překvapivě hodně podobnou minulost, a obvykle mívají pouze jediný obrázek, protože je jednodušší zfalšovat jednu fotografii než spoustu. 

Když už se propojíte s podvodníkem, největší chybou, kterou můžete udělat, je nechat se napálit a poslat mu nebo jí peníze. Říká se tomu „efekt ztracených nákladů“. 

„Zdá se, že existuje psychologický mechanismus, podle něhož funguje, že pokud jednou pošlete některému z těchto profilů peníze, již jste jistým způsobem zainteresovaní,“ řekl Janne. „Už v tom máte nějaké peníze, takže je posíláte dále v marné naději, že se z toho nakonec přece jen vyklube něco skutečného a že jste nebyli jenom sprostě okradeni.“

Pokud se otevřete nové lásce, je toho hodně v sázce. Zabezpečení vašich soukromých údajů je naštěstí snazší než ochrana vašeho srdce.