zde se nacházíte:
Úvod > Články

Několik populárních zkrášlovacích fotoaplikací usvědčeno z krádeží fotografií uživatelů

12.02.2019 | F-Secure

Skutečnost, že je nějaká aplikace dostupná v obchodu Google Play, ještě sama o sobě nezaručuje, že se jedná o aplikaci legitimní. I přes velké úsilí společnosti Google si tam najdou cestu také falešné a zákeřné aplikace, které pak předhodí miliony nic netušících uživatelů podvodníkům a hackerům.

Firma Trend Micro, zaměřující se na kybernetickou bezpečnost, odhalila minimálně 29 pochybných fotoaplikací, jimž se podařilo do Google Play dostat a které byly předtím, než je Google ze svého obchodu s aplikacemi odstranil, více než čtyřmilionkrát staženy. 

Tyto mobilní aplikace se tvářily jako aplikace pro úpravu a vylepšování fotografií a měly budit dojem, že využívají fotoaparát vašeho telefonu k tomu, abyste lépe fotografovali nebo mohli upravovat vyfocené snímky. Ve skutečnosti však obsahovaly škodlivý kód, který provádí na smartphonech uživatelů nežádoucí aktivity. 

Nejvíce byly stahovány tři z těchto podvodných aplikací – Pro Camera Beauty, Cartoon Art Photo a Emoji Camera, každá více než milionkrát, Artistic Effect Filter byla nainstalována více než půlmilionkrát a dalších sedm aplikací na seznamu přes stotisíckrát. 

Po nainstalování začnou některé z těchto aplikací zobrazovat přes celý displej zařízení obětí reklamy na podvodný nebo pornografický obsah při každém odemčení napadeného telefonu, jiné dokonce přesměrují oběti na phishingové stránky a pokouší se vylákat z nich osobní údaje tvrzením o výhře v soutěži. 

29 podvodných aplikací pro Android, na které si dejte pozor

U další skupiny aplikací, které byly určeny speciálně k vylepšování fotografií, se zjistilo, že obsahují škodlivý kód, který nahrává fotografie uživatele na externí vzdálený server spravovaný výrobcem aplikace. 

Seznam aplikací:

Pro Camera Beauty, Cartoon Art Photo, Emoji Camera, Artistic Effect Filter, Art Editor, Beauty Camera, Selfie Camera Pro, Horizon Beauty Camera, Super Camera, Art Effects for Photo, Awesome Cartoon Art, Art Filter Photo, Art Filter Photo Effcts, Cartoon Effect, Cartoon Art Photo Filter, Art Filter Photo Editor, Pixture, Art Effect, Photo Art Effect, Cartoon Photo Filter, Art Effect, Photo Editor, Wallpapers HD, Magic Art Filter Photo Editor, Fill Art Photo Editor, ArtFlipPhotoEditing, Art Filter, Cartoon Art Photo, Prizma Photo Effect

Nicméně namísto zobrazení konečného výsledku v podobě upravené fotografie naservíruje aplikace uživatelům pobídku k falešné aktualizaci v devíti různých jazycích, která opět vede na phishingovou stránku. 

Ve snaze utajit tyto aktivity používaly aplikace různé metody, včetně toho, že ukryly svoji ikonu mimo seznam aplikací/domácí obrazovku, což běžnému uživateli ztížilo jejich odhalení a odinstalování.

Po upozornění na škodlivé aplikace je Google z obchodu Google Play odstranil, je ale nepravděpodobné, že by se do budoucna podařilo zabránit tomu, aby obchod pro zařízení s Androidem zamořily další pochybné aplikace.

Škodlivý software pro Android se vyvíjí každým dnem a získává stále sofistikovanější a dosud nepoznané schopnosti, takže to, že se objeví v obchodu Google Play, není žádným překvapením. 

Nejlepší způsob, jak docílit toho, abyste se v budoucnosti nestali jejich obětí, je vždy stahovat pouze aplikace důvěryhodných značek, a to i při stahování z oficiálního obchodu. 

Navíc je dobré přečíst si před stažením aplikace recenze od ostatních uživatelů a vyhnout se všem, u kterých je zmíněno nějaké podezřelé chování nebo upozornění na nežádoucí vyskakovací okna po instalaci. 

V neposlední řadě mějte vždy na svém zařízení s Androidem dobrý antivirový program, který dokáže odhalit a zablokovat takovéto škodlivé aktivity ještě předtím, než mohou vaše zařízení infikovat, a dbejte na pravidelné aktualizace.