zde se nacházíte:
Úvod > Články

I hotelový pokoj může být napaden hackery

23.07.2018 | F-Secure

Dříve tohoto roku oznámili výzkumníci společnosti F-Secure Tomi Tuominen a Timo Hirvonen odhalení hackerského útoku, který by jim umožnil vloupat se do hotelových pokojů po celém světě. Namísto jeho zneužití prozradili tuto zranitelnost výrobci a pomohli mu ji napravit. Každý samozřejmě nemá stejně dobré úmysly, jako Tomi a Timo.

Protože téměř vše začíná být ohroženo hackerskými útoky, vyžaduje ochrana našeho soukromí aktivní kroky. A když cestujete, začínají tyto kroky ještě předtím, než opustíte váš domov.

Snižte vaši zranitelnost provedením těchto bezpečnostních opatření ještě před odjezdem na letní dovolenou.

1. Připravte si vaši VPN a nechte ji zapnutou.

Pokud plánujete používat na vaší dovolené Wi-Fi, měli byste neustále používat u všech vašich zařízení VPN, a to i v případě, že jde o „zabezpečenou“ síť dostupnou vašeho hotelu. „Bez VPN může každý, kdo používá stejnou Wi-Fi, velmi snadno sledovat velkou část vašich aktivit“, řekl Mikko Hypponen, hlavní výzkumný pracovník společnosti F-Secure. Můžete se domnívat, že uvádíme tento tip jako první proto, že vyrábíme F-Secure FREEDOME VPN, avšak VPN je na prvním místě jakéhokoli seznamu návrhů expertů na zajištění soukromí při cestování. Jedním z hlavních důvodů, proč jsme začali vyrábět FREEDOME VPN, je to, že naši experti požadují VPN, které by mohli při cestování důvěřovat. Bez ní nevytáhnou paty z domu.

2. Nastavte dvousložkové ověřování pomocí aplikace třetí strany.

Aby byla chráněna vaše data, měli byste mít dvousložkové ověřování u všech vašich nejdůležitějších účtů, pokud je k dispozici. Facebook, Google a další stránky mohou rozpoznat, že cestujete a spustit další kroky ověřování. Naši experti doporučují aplikaci, jako je například řešení třetí strany Google Authenticator, protože je bezpečnější, než SMS a funguje, i když změníte telefonní čísla nebo telefony.

3. Odolejte pokušení sdílet vaše prázdninové plány a snímky na sociálních médiích, dokud nejste doma.

Toto doporučení může znít jako z dávných dob před vznikem Instagramu, ale je to stále dobré základní bezpečnostní opatření pro to, aby se lidé nedozvěděli, že váš domov nebo domov vašich rodičů bude chvíli opuštěný. A v neposlední řadě zvažte vypnutí přidávání geografických údajů ve vašem telefonu, abyste během relaxace na pláži nedostali nežádoucí návštěvu.

4. Používejte u všeho přístupový kód.

Nechoďte na letiště, aniž byste ve vašem telefonu, tabletu a notebooku nastavili silné a jedinečné heslo. Nejpravděpodobnějším způsobem zneužití vašeho zařízení je případ, kdy jej někde zapomenete. Přístupový kód, který lze obtížně prolomit, pomůže omezit ztráty na cenu vašeho zařízení.

 5. TIP EXPERTŮ: Neberte si s sebou notebook nebo telefon.

Můžete být donuceni prozradit svůj přístupový kód celním úředníkům. Pokud máte velké obavy o vaše soukromí, zvažte použití snadněji nahraditelného zařízení pro cestování, jako je například Chromebook nebo levné zařízení se systémem Android. Dejte si tu práci a nastavte pro cestování „falešné“ účty, díky kterým nebudou moci úředníci procházet e-maily a roky aktivity na sociálních médiích.

A co byste měli udělat, když se dostanete do hotelového pokoje a máte strach z hotelových hackerů?

Když jste uvnitř pokoje, používejte dveřní řetízek, a když ne, vezměte si cennosti s sebou. Naši experti nedůvěřují ani hotelovým trezorům. Proč? Trezory mají výchozí heslo, které zná kromě vás hodně lidí.